نامه‌هایی به حسین فخری

7 سنبله 1402
4 دقیقه
نامه‌های پارسی فرهنگیان مشهور افغانستان به حسین فخری، سده‌ی 14 هجری خورشیدی
نامه‌های سید میرزاحسین بلخی
نامه‌ی سوم و چهارم

 

بسم تعالی

 30/3/76

جناب آقای حسین فخری!

سلام علیکم و رحمت‌الله

امیدوارم که حال‌تان خوب باشد و سالم و سلامت و مؤفق باشید و در عالم غربت همچنان فعال و پرتلاش در صحنه هنر و ادب مشغول فعالیت باشید.

عرض می‌شود که آخرین نامه شما با بریده‌های امروز ما رسید و باعث خوشحالی شد. خصوصاً که نوشته بودید آقای قادر مرادی در پشاور می‌باشند. اما جای تعجب دارد که با ایشان ارتباطی نداریم. امید است که ارتباط بر قرار شود. به هر صورت سلام ما را برای‌شان برسانید و بگوئید که از کتاب‌های خود نسخی برای‌مان ارسال نماید خصوصاً کتاب آخری‌اش که پارسال در پشاور به چاپ رسیده است تا این‌جا مورد استفاده، نقد و معرفی قرار بگیرد.

اما نکات قابل توجه که در ذیل ذکر می‌شود.

 • سفرنامه شما در غزنی به چاپ رسید و قسمت اول آن ضمیمه می‌باشد. ان‌شاءالله که قسمت دوم و آخر آن چاپ شد، ارسال خواهم کرد. قرار بود در این شماره 209 چاپ شود که به علت تراکم مطالب از چاپ بازماند.
 • مصاحبه‌ای را که شما فرستاده بودید در گلبانگ چاپ کردیم که دو نمونه آن به علاوه گلبانگ 7- 8 – 9 ضمیمه می‌باشد. به نظرم شماره 6 – 1 را قبلاً ارسال کرده‌ام.
 • نقد شما بر کتاب – مهاجران فصل دلتنگی را آقای شجاعی برای این‌جانب فرستادند که ان‌شاءالله در گلبانگ چاپ خواهیم کرد. اگر آن نقد در پاکستان به چاپ رسید، نسخه‌ای از آن برای ما ارسال نمائید.
 • نقد کتاب داستان‌ها و دیدگاه‌ها شما که در سراج به چاپ رسیده، ضمیمه می‌باشد و امیدوارم که خامی و کاستی آن را به بزرگواری خود ببخشید.
 • قرار است فصل‌نامه فرهنگی ادبی به نام دٌر دری انتشار یابد که مقاله از شما در مورد واصف باختری در آن به چاپ رسیده و کارهای صفحه‌آرایی آن تمام و به زودی به چاپ خواهد رسید. اما از مقاله در مورد قهار عاصی خبری ندارم.
 • کتاب‌های شما به این دوستان رسیده: (1) بلخی (یعنی این‌جانب). (2) سید عزیز حامدی. (3) سید اسحاق شجاعی. (4) سید حسین فاطمی (موسوی). (5) شفیعی (فقط در انتظار). (6) میرحسینی (داستان‌ها). (7) کاظمی. (8) سعیدی. (9) نجیب مایل. (10) ادبیات داستانی. حال اگر خواستید برای بقیه دوستان کتاب ارسال نمائید، ما در خدمت هستیم. خلاصه کتاب‌های شما در این‌جا خریدار دارد و قصه‌نویس هم بسیار فراوان است، حدود 40 یا 50 نفر.
 • آقای فخری! ما در قم کرایه‌نشین هستیم و قرار است به زودی خانه‌مان تغییر کند لذا لطف نمائید تا رسیدن آدرس بعدی اینجانب، نامه‌های‌تان را به آدرس هفته‌نامه وحدت (قم صندوق پٌستی 3461 – 37185 ) و به نام این‌جانب (بلخی) ارسال نمائید.
 • آدرس آقای زریاب را همچنان خواهانم و اگر آدرس آقای مرادی را هم ارسال نمائید، خوشحال خواهیم شد.
 • اگر توانستید از این مجله تعاون نسخه‌ای برای ما ارسال نمائید. خصوصاً آن یکی را که نقد مهاجران را دارد.
 • اگر امکان دارد نامه‌ها و… را با امروز ما یک‌جا ارسال نمائید، تا هزینه زیادی نبرد. ولی بابسته‌بندی که این‌جا تصرف نکنند.
 • سوره مجد را هم اگر نقد کردید، حتماً ارسال فرمائید. ضمناً نقد شما برای مهاجران خواندنی و جالب است.

در پایان از این‌که پشت چنین کاغذی نامه نوشته‌ام، معذرت می‌خواهم، چون در معذوریت بی کاغذی افتاده‌ام. یعنی خانه نبودم و باید این‌ها را ضمیمه هفته‌نامه ارسال می‌کردم.

و نویسندگان عزیز مقیم پشاور خصوصاً آقای مرادی را سلام برسانید و مصاحبه خوب و مفصلی از او برای گلبانگ بگیرید و حداقل 3 قطعه عکس مختلف‌النوع ضمیمه نمائید. منتظر نامه‌ها و مطالب شما هستم.

ولسلام

قم – بلخی

30/3/76

 

بنام خدا

 

نویسنده توانای کشور جناب آقای حسین فخری!

سلام علیکم و رحمت‌الله

امیدوارم که حال‌تان خوب باشد و سالم و سلامت باشید.

متأسفانه مدتی است که از جناب‌عالی خبری ندارم و هیچ‌گونه نامه‌ای از آن سوی مرز به این طرف ارسال نشده است، اما به هرحال امیدوارم که سرزنده و شاداب باشید.

نامه شما مع «از شهر پنج ضلعی آزادی» رسید و ما آن کتاب را در گلبانگ معرفی کردیم. اما طبق نامه شما که نوشته بودید مصاحبه قادر مرادی آن مجله و… روان خواهد شد، مدت‌ها است که منتظرم اما چیزکی نرسیده و دارم ناامید می‌شوم. به هر صورت چون آدرس هفته‌نامه که داده بودم به نظرم مشکل دارد و بعضی از نامه‌ها نمی‌رسد و خانه این‌جانب هم تغییر کرده، آدرس جدید شاید مشکل را حل کند: ایران – قم – خیابان شاه‌ابراهیم – اول 24 متری کاشانی – کوچه 43 – پلاک 68

تلفن: 821408 بلخی

امیدوارم که روابط خوب ما همچنان دوام پیدا کند و نامه های محبت آمیز شما را زیارت کنم.

مطلب دیگر این‌که اگر آدرس‌های نویسندگان کشور را در هر کجا دارید لطف کرده بفرستید خصوصاً آدرس ره‌نورد زریاب را بسیار خواهان هستیم.

به تازگی شماره اول فصلنامه ادبی – هنری «دٌر دری» منتشر شده که احتمالاً برای شما روان خواهند کرد.

همچنان کتابی تحت عنوان «کتاب‌فروش دیوانه» توسط یک ناشر ایرانی منتشر شده که گزیده داستان‌های افغانی است. شامل ره‌نورد، سپوژمی، رهین مخدوم، نظری آریانا، خلیلی، جناب عالی (البته به نظرم) و… اما متأسفانه مجموعه ضعیفی است.

مجموعه زریاب و سپوژمی هم ان‌شاءالله تا آخر سال بیرون خواهد آمد و… ضمناً فصل‌نامه سراج شماره 11 و 12 هم چاپ شده و از جمله مقدمه کتاب نثر دری داکتر رضوی را هم در بر دارد.

آقای فخری! از عکس‌های یادگاری خودتان، واصف باختری و… این طرف‌ها ارسال نکردید و چقدر خوب بود اگر کتاب واصف باختری را به امضاء ایشان می‌رساندید.

دیگر این‌که از کتاب‌های خودتان اگر چیزی باقی مانده لطف کرده ارسال نمائید و در ضمن کتاب داستان آقای مرادی را که در پشاور چاپ شده یک 10 یا 20 نسخه بگوئید حتماً ارسال کنند. این‌جا خواهان زیادی دارد. نقد و معرفی هم می‌شود.

و مصاحبه با همه قصه‌نویس‌ها، شاعران و… مخصوصاً قادر مرادی و… و همچنین مقاله، نقد و… برای خوانندگان ما جالب است.

نکته دیگر: آخرین شماره گلبانگ (21) ضمیمه است و هفته آینده حدود 10 شماره دیگر را با هفته‌نامه ارسال می‌کنم و سال‌گرد انتشار آن هم نزدیک است شما لطف کنید یادداشتی در باره آن برای ما بفرستید و همچنین خوشحال می‌شویم اگر دوستان دیگر هم این زحمت را بکشند، اگر امکان داشته باشد از طریق فاکس دفتر حزب وحدت آن را ارسال نمائید تا حد اکثر در 29/9/76 به دست ما برسد نقد شما به کتاب مهاجران در دو شماره گلبانگ چاپ شد و مورد استقبال قرار گرفت. امید است کتاب‌های دیگر را هم نقد کرده و ارسال نمائید. شنیده‌ام که دو کتاب از اکرم عثمان در آلمان چاپ شده آیا شما هم خبر دارید؟

خبرهای فرهنگی و ادبی هم فراموش نشود و مخصوصاً کتاب قادر مرادی.

به امید دیدار  خدانگهدار-  باعرض معذرت –

 

2/9/76 – قم – بلخی

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=570


مطالب مشابه
رهبرشناسی

رهبرشناسی

19 جوزا 1403