ویژه‌برنامه‌ی روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه

27 سرطان 1402
1 دقیقه
ویژه‌برنامه‌ی روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه
27جون (6 تیر/ سرطان)، روز جهانی پشتیبانی از قربانیان شکنجه است. این روز از سوی سازمان ملل متحد بدین نام مسمّا شده و همه‌ساله از جانب ده‌ها نهاد بین‌المللی در چندین کشور تجلیل می‌گردد. در این روز از افرادی یاد می‌شود که که رنج‌ها و آزارهای سنگین روحی و جسمی را از سوی افراد و گروه‌ها و حکومت‌های مستبد و خودکامه، متحمل شده‌اند.
36سال قبل (1987)، در چنین روزی کنوانسیون ملل متحد برضد شکنجه و سایر رفتارهای خشونت‌آمیز، بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز به‌اجرا درآمد. این روز در واقع در پی امضای منشور سازمان ملل در جریان جنگ جهانی به تاریخ 26جون 1945، به‌اجرا درآمده است که تمام اعضای این سازمان را به رعایت حقوق بشر و منع رفتارهای غیر انسانی ملزم می‌سازد.
بر این اساس، همه‌ساله نهاد IRCT برنامه‌های کمپاین سازمان‌های جهان را بررسی و در اواخر سال گزارش 26جون را منتشر می‌کند و در آن مسایل مربوط این روز را شرح می‌دهد. دست‌کم 100سازمان جهانی مرتبط با حقوق انسان‌ها، در 60کشور دنیا از این روز تجلیل می‌کنند و یاد و خاطرات قربانیان خشونت و خانواده‌های آنان را گرامی می‌دارند. هدف از تجلیل این روز، جلوگیری از افزایش برخوردهای خشونت‌آمیز است. با وجود این، همه‌ساله کشورهای تازه‌ای، به دلایل گوناگون، درگیر مسایلی می‌شوند که رفتارهای خشونت‌آمیز و ضد حقوق‌بشری را در پی دارد.
پارسی‌بان با آرزوی نابودی کامل خشونت در سراسر جهان، این روز را گرامی می‌دارد.

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=258


مطالب مشابه

29 ثور 1403