بخور و نخور

28 سنبله 1402
3 دقیقه
بخور و نخور

احسان سلام

 

از روزی‌که رسانه‌های مجازی قدم به عرصه‌ی تبلیغات غذایی گذاشته‌اند؛ خوردن و نوشیدن به یک مشکل ملی و تاریخی مبدل‌شده‌است. تا یک‌لقمه غذا را به دهنم می‌گذارم، یک‌بار یادم می‌آید که فلان کارشناس تغذیه گفته‌بود:«این‌را بخور و آن‌را نخور!» با دیدن این‌همه سفارش‌های«بخور و نخور»و«بمیر و نمیر»، ما هم تشویق ‌شدیم تا در بابِ شماری ازخوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها، حرف‌های‌مان را با شما در میان‌ بگذاریم.

با درود و دعای فراوان به پیش‌گاه«کاهو بر وزن یاهو»شروع می‌کنیم:

ـ خربوزه؛ میوه‌ای است که از دو نوع ویتامین ارزش‌مند تشکیل یافته‌است. یعنی«خَر» آن برای پایین‌آوردن«قندخریت»مفید است، و«بوزه‌ی» آن برای جلوگیری از روندِ رو به رشدِ بوزینه‌شدن!

ـ تربوز؛ ادرارآور است. خوردنش برای اشتراک‌کنندگان«جلسه‌های کشاله‌دارِ مِلی»توصیه نمی‌شود.

ـ کیله؛ مقویِ اعصاب و انرژی‌زاست. برای کسانی‌که«سرطان تجاوز جنسی»و«بیماری‌های زیرکمپلی»دارند، از جانب شورای امنیت ملل متحد، خوردنش ممنوع اعلام شده‌است.

ـ انگور؛ از شمار میوه‌های انتی‌اکسیدان است. کسانی‌که خون‌شان با زهرِ خشونت و بنیادگرایی ملوث شده‌باشد، روزانه شش‌بار باید انگور بخورند.

ـ شفتالو؛ مردمِ ویتامین‌سوخته‌ی افغانستان، شفتالو را از این‌جهت خوش‌دارند که از«شف‌شف»بیزارند. ویتامینی که در شفتالو یافت می‌شود، در شف‌شف وجودندارد.

ـ زردآلو؛ بهترین میوه برای بازکردن اعصاب«جَنجَر و بَنجَر»مردم افغانستان است. رهبران سیاسی برای تقویت اعصاب ملی‌شان، روزانه یک‌بار باید زردآلو بخورند. اما در مقابل، زردآلو باد‌آورست و کسانی‌که درجه‌ی باد و بروت‌شان بالاست، و به بیماری«پوفیزم»گرفتارند؛ از خوردنش دوری‌کنند.

ـ انجیر؛ انجیرمیوه‌ی بهشت است، اما با خوردنش، بی‌قیدوشرط نمی‌توانید به جنت‌ بروید. دولت‌مردانی که وزن‌شان زیاد است، دوام‌دار انجیر بخورند تا از آوردن فشار بر ملت، کمی کاسته‌شود. کسانی‌که به مرض«چربوکراسی» مبتلا هستند، روزانه دولیتر آبِ انجنیر باید بنوشند.

ـ چهارمغز؛ چربی خونِ خاین را پایین می‌آورد. ازمتلاشی‌شدن مغزهای پوک جلوگیری می‌کند، خوردن این میوه برای خشک‌مغزان در چهار فصل سال توصیه می‌شود.

ـ پیاز؛ بوی دهان بدگویان را از میان می‌برد. مریضانی‌که در فضای مجازی، مصاب به جویدن شخصیت دیگران‌هستند، باید روزانه سی‌بار دهان‌شان را با آب پیاز بشویند.

ـ سیر؛ بهترین گیاه و سبزی برای پایین‌آوردن فشارِ غیرت افغانی‌ست. کسانی‌که می‌خواهند در آینده دیوارچین را چپه‌کنند، به هیچ‌وجه سیر نخورند.

ـ سبزی‌پالک؛ از آن‌جایی‌که قوه‌ی بینایی را بیشتر می‌کند، برای نابینایان سیاسی مفید است و برای چشم‌چرانان خیابانی مضر.

ـ کوکاکولا؛ بهترین نوشیدنی تاریخی و مهمان‌پرور است، برای پُرکردن جیب خالی سرمایه‌دار و خالی‌کردن سلامتِ خویش و تبار!

ـ آبِ سرد؛ بعد از شنیدن کنفرانس‌های مطبوعاتی و حرف‌های کارشناسان تلویزیونی، نوشیدن دو گیلاس ‌آب تکان قلب را کاهش می‌دهد.

ـ گوشت گوسفند؛ این گوشت پروتئین‌آورترین غذا در مهمانی معامله‌گران و سفره‌ی توطئه‌چینان است. اگر کبابش‌کنید؛ دودش برای بی‌پولان سودمند است.

ـ ناک؛ پر از مواد معدنی‌ است. کسانی‌که به معدن دزدی عادت‌دارند، این میوه را نخورند. زیرا «ناک » در تبانی با«خطر»، به خطرناک مبدل می‌شود.

ـ کچالو؛ درباره‌ی کچالو اتفاق نظر وجود ندارد. شماری آن‌را میوه‌ی مردمی می‌دانند و گروهی سبزیِ ملی. در هرحال، خوردن کچالو برای بلندبردن«درد ملی» توصیه می‌شود.

ـ زردک؛ این سبزی سرشار است از ویتامینA ، و برای بهبود بینایی کمک می‌کند. کسانی‌که به مرض«تنگ‌نظری»گرفتارند، روزانه سه‌بار چشمان‌شان را با آب زردک باید بشویند. اگر روزانه سه‌تا زردک را خام بخوریم، برای گشادکردن نظرمان سخت مؤثر است.

ـ خُرما؛ میوه‌ی مقوی و پر از پروتئبن است که برای تقویت عضلات و رشد ریش اثربخش ‌است. از این‌رو خوردنش برای کسانی‌که با ورزش‌های کیبل‌کیت، کله‌بال، دوش ده‌متری دراتاق خواب مردم، سنگساربازی، بم‌ناستیک و شکنجه‌ی ثقیله و خفیفه معتادهستند، خیلی سودمند است.

ـ زردچوبه؛ با آن‌که زردچوبه یک گیاه بی‌اندازه مفید و ضددرد و التهاب ‌است؛ اما خوردن این گیاه برای کسانی‌که به«مرض رنگ‌زردی»گرفتارند، توصیه نمی‌شود!

ـ ماست؛ می‌دانید که ماست سرشار از کلیسم است و دارای طبع سرد. از این‌جهت؛ خوردنش برای هم‌وطنانی که با حمله‌ی ویروس«بیماریِ قنداق‌پیچ»مواجه‌اند، سودمنداست. اگر پیش از نوشیدن شلاق و قنداق یک‌چینی ماست خورده‌شود؛ سلامتی استخوان‌ها را تضمین می‌کند.

ـ سیب؛ این میوه برای سلامت مغز اثرگذار است. اگر روزانه یک‌دانه سیب بخورید، هرگز به«سقوط فکری»گرفتار نمی‌شوید.

ـ شلغم؛ از آن‌جایی‌که این سبزی در ترکیبش، ویتامینِ«غم»دارد؛ خوردنش به‌شکل خام و پخته برای مردم افغانستان ممنوع است. اگر خوردید و«شَل»شدید، گناه ما نیست!

ـ سیاه دانه؛ از این داروی معجزه‌گرِ طبیعی، در مبارزه با صدها نوع مرض انسانی، می‌توانید بهره ‌بگیرید؛ به غیر از رفع «قبضیتِ تشکیلِ دولت فراگیر ملی!»

ـ انار؛ یگانه میوه‌ای‌ است برای دفع ویروس‌های سرطانی. اگر این میوه را روزانه یک‌جا با آهنگ«انارم انارم» میل بفرمایید؛ در کلِ عمرتان به مرض سرطان دچار نمی‌شوید!

تا برنامه‌ی بعدی، عسل به کام‌تان!

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=755


مطالب مشابه

29 ثور 1403