نامه‌هایی به حسین فخری

11 سنبله 1402
2 دقیقه
نامه‌های پارسی فرهنگیان مشهور افغانستان به حسین فخری، سده‌ی 14 هجری خورشیدی
نامه‌ی علی پیام 

26/11/76

 

جناب فخری صاحب!

نامۀ پر از مهر و محبت‌تان در تاریخ 16 دلو 76 رسید و موجب مسرت گردید. جواب نامه را موکول کردیم به چاپ شماره دوم دٌر دری. خوشحالیم که زمینۀ ارتباط و آشنایی ایجاد شده و از این رهگذر به یک تبادل فکری، همکاری‌های ادبی برسیم. امیدواریم که دٌر دری زمینه‌ای باشد تا گردهم آئیم. نیز جایگاهی باشد تا صاحبان ادب، هنر و فرهنگ انعکاس‌دهندۀ آگاهی گردد. کلیۀ نویسندگان، هنرمندان و شاعران، دٌر دری را، متعلق به خودشان و ادبیات و هنر کشورشان بداند و در هر چه غنی‌تر کردن مجله کوشا باشند. عقیدۀ ما این است که مجله دٌر دری خوان گسترده‌ای است برای عموم هنرمندان، نویسندگان، شاعران و فرهنگیان کشور که به اساس کارهای ادبی، هنری و فرهنگی بدور از غوغای سیاسی بپردازند و در فضای سالم و علمی نفس بکشند. در این رهگذر، تقاضای ما از جناب‌عالی و بقیۀ فرهیختگان ادب و هنر این است که یاری‌گر ما باشید تا ادبیات و هنر ما، مانا و جهانی شود. بخصوص مقولۀ داستان و مباحث نقد داستان مجله، به پشت‌گرمی داستان‌نویسان ارجمند کشور در عرصه ظاهر شده است. بدون همکاری و یاری آنان، طبعاً قوی و بالنده نخواهد گام بگذارد.

دومین شماره دٌر دری را بیرون داده‌ایم. چشم به راه همکاری و همیاری شما هستیم تا با ارسال آثارتان و نیز ارزیابی آن، شماره‌های بعدی بهتر عرضه شود. متأسفانه ارتباط ما با نویسندگان کشور ما در حد صفر است. خوشحالیم که زمینۀ ارتباط و مکاتبه ما را با آن‌ها به وجود آورید تا آن‌ها دست و بازوی ما گردد در ادامۀ راه ادبی، هنری و فرهنگی ما. چه آنانی که مقیم پاکستان اند و یا آمریکا و اروپا و…

در نظر است، شمارۀ پنجم (یعنی بهار 77) دٌر دری را به ویژه‌نامۀ ادبیات داستانی افغانستان اختصاص بدهیم. امیدواریم با پیشنهادات، طرح‌ها و… ما را یاری نمائید. البته برخی از موضوعاتی را خدمت ارسال می‌داریم و چشم داشت همکاری داریم:

  • تأثیرپذیری داستان‌نویسی افغانستان از داستان‌نویسی جهان.
  • طنزنویسی در افغانستان
  • تأثیر ادبیات بومی بر ادبیات معاصر افغانستان؛

و دیگر عناوینی را که مفید و قابل طرح می‌دانید، ممنون سازید.

قرار است نمایه‌ای از داستان‌های چاپ شدۀ افغانستانی و داستان‌نویسان کشور در ویژه‌نامه ترتیب بدهیم، در این قسمت نیز منتظر همکاری جدی‌تان هستیم و رمان تلاش‌تان را بعنوان امانت روان کنید تا در ویژه‌نامه در بخش نقد استفاده شود. در پایان همۀ دوستان مجله سلام می‌رسانند.

 

با احترام

علی پیام

امضاء

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=605


مطالب مشابه

29 ثور 1403
سیاه‌بخت

سیاه‌بخت

23 ثور 1403