نامه‌هایی به حسین فخری

6 سنبله 1402
5 دقیقه
نامه‌های پارسی فرهنگیان مشهور افغانستان به حسین فخری، سده‌ی 14 هجری خورشیدی
نامه‌های سید میرزاحسین بلخی
نامه‌ی اول و دوم

23/1/76

 

نویسنده گران‌سنگ و توانای وطن جناب آقای حسین فخری!

قبل از هر چیز بر خود لازم می‌دانم حلول سال باستانی را به شما تبریک و شادباش عرض کرده و سلامتی و مؤفقیت روز‌افزون شما را از بارگاه حق آرزومندم.

متأسفانه مدتی این مثنوی – تبادل نامه – تأخیر شد و حال به اجمال مطالبی را به عرض می‌رسانم:

  • کتاب‌های شما در دو نوبت و در ماه رمضان رسید و البته توزیع هم شد.
  • متأسفانه سراج شماره 9 و 10 که نگاهی به کتاب داستان‌ها و… دارد، هنوز هم بیرون نیامده و ان‌شاءالله کپی از آن را خواهم فرستاد و البته فعلاً نسخه‌ای از آن ندارم.
  • ضمیمه این نامه کتابی است به نام سوره بچه‌های مسجد ویژه افغانستان – 2 و چند نسخه گلبانگ که ضمیمه هفته‌نامه وحدت در قم منتشر می‌شود. کتاب به کوشش این‌جانب و محمدی و بومان تهیه شده و از این نوع دو مجموعه زیر چاپ و دو مجموعه مراحل تدوین را می‌گذراند. و فهرست کتاب‌های ادبی مهاجرین که یا چاپ شده و یا زیر چاپند.
  • سفرنامه شما به بامیان در هفته‌نامه وحدت چاپ شد که نسخه‌ای از آن تقدیم می‌شود و ضمناً هفته‌نامه و گلبانگ برای چاپ همه نوع آثار شما اعم از سیاسی، اجتماعی، ادبی، تاریخی و… آمادگی دارد.
  • به تازگی یک مجموعه داستان از مهاجرین مقیم ایران به کوشش سید اسحاق شجاعی از چاپ بیرون آمده و امیدوارم که برای‌تان فرستاده باشد. در دیداری که داشتیم تأکید کردم که کتاب و… برای‌تان ارسال کند و قبلاً هم گویا چیزهایی فرستاده.
  • اما چند آدرس که بد نیست داشته باشید. ابتدا فصل‌نامه ادبیات داستانی:

آدرس فصل‌نامه ادبیات داستانی: ایران، تهران، خیابان حافظ، بین طالقانی و سمیه، خیابان رشت، شماره 23- صندوق پٌستی: 1845/ 15815: P.O.Box

6469951 Fax:

تلفن: – 6412274

فصل‌نامه به صورت شورای سردبیری اداره می‌شود

———————————————

اهل قلم: تهران، صندوق پٌستی: 3968/ 15875 P.O.Box

مدیر مسؤل: علی‌رضا مختارپور قهرودی/ ماهنامه ادبی- هنری

———————————————

ماهنامه کلک: تهران، صندوق پٌستی: 616/ 13145 P.O.Box:

سردبیر: علی دهباشی/ فرهنگی- هنری

ضمناً، آقای ره‌نورد زریاب آثار و نامه‌های خود را به این ماهنامه می‌فرستد و گویا ایشان از مجلات ادبی دیگر ایران و فعالیت‌های مهاجرین اطلاع چندانی ندارند.

کیهان فرهنگی: تهران، خیابان فردوسی، کوچه شهید شاه‌چراغی، مؤسسه کیهان، دفتر کیهان فرهنگی، صندوق پٌستی: 9631/ 11365 P.O.Box:

ماهنامه فرهنگی: زیر نظر شورای سردبیری

———————————————

ماهنامه فرهنگی نیستان: تهران، صندوق پٌستی: 314/ 11495 P.O.Box:

مدیر مسئول و سردبیر: سید مهدی شجاعی، با زمینه فرهنگی، هنری و اجتماعی.

  • از این کتاب یک نسخه برای آقای ره‌نورد زریاب ارسال خواهیم کرد، لذا از شما تقاضا دارم اگر آدرس ایشان را در اختیار دارید، به زودترین فرصت برایم بفرستید.
  • هفته‌نامه وحدت به طور مرتب به آدرس دفتر حزب در پشاور فرستاده می‌شود. حال آیا امکان دارد یک نسخه به‌نام شما ضمیمه کنیم و آن‌جا به شما تحویل بدهند؟ سراج را وزارت امور خارجه ایران – سراج در چاپ‌خانه وزارت خارجه چاپ می‌شود. به تمام نمایندگی‌های خود از جمله پشاور ارسال می‌کند، اگر امکان دارد از آن‌جا- کنسول‌گری و یا خانه فرهنگ ایران در پشاور دریافت دارید.
  • در مورد گلبانگ که تمامی شماره‌های منتشر شده آن – 6 شماره- ضمیمه است اگر مطلبی یا هرنوع حرفی داشتید لطفاً ارسال نمائید. و همچنین اگر امکان دارد خودتان با خودمان مصاحبه مفصل انجام بدهید و برای‌مان با چند قطعه عکس خوب! ارسال نمائید تا در نشریه‌ای… به چاپ برسد.
  • از کتاب آقای باختری که زیر چاپ بود، خبری شد.

جناب استاد حسین فخری! به نظرم عرض دیگری نیست. به امید سلامتی و مؤفقیت برای‌تان شما را به خداوند بزرگ می‌سپارم به امید دیدار و زیارت‌نامه‌ها و آثارتان.

راستی آیا امکان مسافرت به ایران برای‌تان فراهم نیست؟

 

والسلام. 24/1//75، قم

سید میرزاحسین‌ بلخی

 

جناب آقای حسین فخری!

سلام علیکم و رحمت‌الله.

امیدوارم صحت و سلامت باشید.

در مورد آثار چاپ شده در مطبوعات ایرانی و افغانی اولاً بسیار فراوان و پراکنده است مثلاً ورق اول یک نمونه از آن‌ها است (پشت آن برای همین نامه نوشتم) مثلاً کیهان سال 73، کیهان هوایی، اطلاعات، اهل قلم، سوره، ادبیات داستانی شماره 19 ویژه داستان‌نویسی در افغانستان شامل چند نقد، داستان، گفتگو و… شماره 33 یا 34 نقد این‌جانب بر «مرداره قول اس» اکرم عثمان و شماره 40 داستانی از سید حسین فاطمی. ضمناً در مشهد جلسه نقد و بررسی قصه افغانستان هر هفته برگزار است آن‌هم از سال 71 و تا بحال حدود 165 قصه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است که اگر توانستم قسمتی از آن‌ها را برای‌تان خواهم فرستاد. ضمناً هفته نامه وحدت که هر هفته در قم چاپ می‌شود صفحه داستان دارد و اگر چه تصمیم داریم که ضمیمه ادبیات هر 15 روز یک‌بار با هفته‌نامه منتشر شود. به هر صورت هفته‌نامه را به دفتر حزب وحدت استاد خلیلی در پشاور می‌فرستند، شما می‌توانید از آن‌جا دریافت دارید. همچنین آدرس شما را به آقای دانش مسئول نشریه سراج دادم تا به آدرس شما پٌست کنند و در ضمن سراج را نیز می‌توانید از کنسول‌گری ایران یا دفتر حزب وحدت دریافت دارید. شماره 8 آن منتشر شده است، اما آن نقدی که گفته بودم برای شماره 9 سراج می‌باشد و تازه زیر چاپ رفته است.

جناب آقای فخری! این‌جانب می‌توانم آثار شما را در هفته‌نامه و سراج معرفی و یا به چاپ بسپارم، همان‌طور که «داستان‌ها…» را معرفی کردیم و «در انتظار ابابیل» را نیز معرفی و نقد خواهیم کرد، اما برای چاپ کتاب و دسترسی به آثار نویسندگان مهاجر و… آدرس بزرگ قصه‌نویسان مهاجر را در اختیار شما می‌گذارم با یک مقدمه: در مشهد دفتری وجود دارد تحت عنوان «دفتر هنر و ادبیات انقلاب اسلامی افغانستان» که در چهار بخش بسیار فعال می‌باشد: (1) داستان با حدود 8 جلد کتاب زیر چاپ. (2) شعر… (3) خاطره با حدود 20 جلد کتاب زیر چاپ. (4) واحد کودک و نوجوان با حدود 9 جلد کتاب زیر چاپ. باعرض معذرت یادم رفت داستان و دو مجموعه داستان زیر چاپ را معرفی نکردم. (1) زخم بنفشه‌ها شامل حدود 7 داستان کوتاه از سید حسین فاطمی. (2) مجموعه آثار آقای سید اسحاق شجاعی. به هر صورت مسئول آن دفتر نویسنده توانای مهاجر در ایران جناب سید اسحاق شجاعی می‌باشد و می‌تواند در مورد چاپ، نشر و… شما را راهنمایی نماید و این‌جانب فقط می‌توانم او را نصیحت کنم.

آدرس عبارت است از:

ایران- مشهد – بلوار شهیدمدرس – حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی – دفتر ادبیات افغانستان – شجاعی.

تلفن 22444 (کٌد مشهد 051) داخلی 234

یکشنبه – سه شنبه بعد از ظهر ها و پنجشنبه صبحا.

سفرنامه و… هرچه دارید بفرستید ان‌شاءالله چاپ خواهیم کرد در هفته‌نامه.

بعضی از آن کتاب‌ها و گردون اصلاً پیدا نمی‌شود، اما بعضی‌هایش چرا اما اگر این‌جا تشریف بیاورید با سیلی از آن طور مجلات (غیر از گردون) مواجه خواهید شد.

منتظر نامه شما می‌باشم.

تشکر

بلخی

نویسنده توانای کشور جناب آقای فخری!

سلام علیکم و رحمت‌الله

امیدوارم که حال‌تان خوب باشد و سلامت و سالم باشید.

عرض این‌که چندی قبل نامه‌ای با پٌست برای‌تان فرستاده‌ام که امیدوارم رسیده باشد. به هر صورت اینک اصفهان هستیم و اجلاس علماء، فضلاء و قوماندانان جهادی افغانستان که اگر چه دیروز تمام شد. امید است گامی به سوی تنش‌زدایی باشد اگر چه زیاد امیدی نیست.

دوستان از پاکستان این‌جا بودند مانند آقای ببرک ‌احساس، رسول ‌امین و خانم سپوژمی ‌همت. ایشان می‌گفت که با شما هم صنف بوده و احساس می‌گفت که قادر ‌مرادی زیاد قول‌هایش را فراموش می‌کند و… .

ضمناً احساس که جوانی است پرکار شاید به خاطر مشغله زیاد از مصاحبه با ما فرار (!) کرده ولی سپوژمی خون‌گرم است و بسیار خوب برای همکاری آماده‌گی دارد. شاید به این خاطر باشد که دلش پر خون است. کاش می‌شد شما هم می‌آمدید و… .

از مصاحبه مرادی و نشریه خبری نشد و همچنین آدرس زریاب، تلفونش را از احساس گرفتم ولی تماس پیسه زیاد به کار دارد که ما… .

راستی کتاب جدید شما را به دست مؤحد بلخی دیدم که به محقق‌زاده اهداء شده بود «حدیث فطرت فرهنگ و فترت فرهنگ» و البته کتاب قادر را هم به دست محمدحسین ‌محمدی که از مزار به قیمت 50 هزار افغانی خریداری کرده بود و در شماره 22 گلبانگ داستان «وقتی که مهمانان رفتند» ایشان را به چاپ سپردیم. اما چون صاحب کتاب در حال بازگشت بود توفیق خواندن و بررسی میسر نشد. امید است که ایشان از کتابشان نسخه هایی را به این‌سو هم حواله بدهند و مصاحبه و…

فعلاً عرض دیگری ندارم فقط منتظر نامه‌ها و… هستم

خدا نگهدار و به امید دیدار

 

آدرس: ایران- قم – خ شاه ابراهیم – 24 متری آیت الله کاشانی

کاشانی 43 – بلاک 68 – تلفون 821408 کٌد قم 0251

لطفاً نامه‌های‌تان را به آدرس بالا ارسال نمائید.

متشکرم

بلخی – 13 قوس 1376- اصفهان

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=567


مطالب مشابه

29 ثور 1403