محمد علم غواص

4 عقرب 1402
1 دقیقه

مرحوم محمد علم غواص در منطقه‌ی پای حصار هرات، در 2جدی سال 1297 شمسی دیده به جهان گشود و دانش‌های ادبی، عربی و دینی را از آوان کودکی نزد پدر و برخی از علمای هرات فرا گرفت و همواره پاره‌هایی از شعر و ادبیات را در ذهن می‌سپرد  و قرآن‌کریم را در دوازده سالگی حفظ کرد.

محمد علم غواص استادی است صاحب آثار بسیار، با ديدی وسیع و نویسنده‌ای انديشمند با پشتوانه‌ی عظيمی از فرهنگ و ادب سرزمين مادری. زنده‌ياد استاد محمدعلم غواص با سرایش شعر، به عرصه دوستداشتنی فرهنگ و ادب پا نهاد.

وی در بهار 1314 شمسی به عضویت انجمن ادبی هرات در آمد و از سال 1320 لقب غواص را برای خود برگزید.

استاد غواص از زمره‌ی ژورنالیستان عصر خود بود که در ثور 1327 به طرح و تأسیس کلوپ ادبی پرداخت و در سال 1331 به صفت سرمحرر، معاون و نگارنده‌ی مسؤول و رئیس روزنامه‌ی اصلاح در کابل مقرر شد.

استاد غواص از سال 1335تا سال 1352 مسؤولیت‌های مدیریت‌های عمومی مطبوعات هرات و قطغن و مدیریت‌های عمومی ارشاد وزارت اطلاعات فرهنگ، معاونیت نشرات رادیو و ریاست مطابع دولتی را نیز عهده‌دار شد. سرانجام این دانشمند کشور در 4 عقرب سال 1367 خورشیدی در شهر هرات دیده از جهان فروبست و در جوار آرامگاه خواجه عبدالله انصاری در شمال‌غرب خانه‌ی زرنگار آرامش ابدی یافت.

ایشان دارای ۱۶ اثر منثور ، ۱۳ اثر منظوم و ۱۶ اثر تدوینی داشته‌اند.

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=1030


مطالب مشابه

29 ثور 1403