بررسی کارنامه‌ی ادبی سیامک هروی در استانبول

11 قوس 1402
1 دقیقه
بررسی کارنامه‌ی ادبی سیامک هروی در استانبول

جمعی از علاقه‌مندان ادبیات داستانی افغانستان در یک گردهمایی در شهر استانبول که به ابتکار کتاب زریاب و انجمن دانشجویان و دانش‌‌آموزان دبیرستان اتاترک برگزار شد، به بررسی و نقد و نظر رمان‌های سیامک هروی پرداختند.

در این گردهمایی نخست آقای هروی در مورد تاریخ داستان‌نویسی افغانستان صحبت کرد. او گفت که سبد داستان‌نویسی افغانستان در مقایسه با دیگر کشورها خالی‌ است و افغانستان هنوز که هنوز است نتوانسته جایگاهی مهمی در ادبیات داستانی در سطح جهان و منطقه داشته باشد. او در مورد اهمیت و جایگاه داستان در ادبیات روشنی انداخت و گفت که بازتاب آن‌چه در چهل سال در زیر جلد جنگ افغانستان رخ داده نیاز به نوشتن دارد و از آن‌جایی که همیشه تاریخ افغانستان جعل شده، فقط می‌توان با داستان و رمان آن‌چه بر مردم افغانستان رفته است به نسل کنونی و آینده منتقل کرد.

سیامک هروی در این گردهمایی هم‌چنان در مورد رمان “دختران تالی” که اخیراً به انگلیسی ترجمه شده و قرار است در دوازدهم دسامبر امسال در بیست سایت معتبر به فروش جهانی برسد، معلومات داد و گفت که این رمان در میان ۲۱ کتاب برتر انجمن ادبی”کارنگی” در امریکا قرار گرفته و هم‌چنان کاندید جایزه‌ی سالانه‌ی “بوک ریدر” شده و از سوی این کانون موفق به اخذ “ستاره” گردیده است.

در این گردهمایی علاقه‌مندان رمان‌های هروی سوال‌هایی طرح کردند که نویسنده به آن‌ها پاسخ داد و کتاب‌هایش را برای دوست‌داران رمان امضا کرد.

هروی اخیراً به ترکیه سفر کرده و قرار است به روز پنجشنبه در کانون “دریچه‌ی سخن” نیز در مورد ادبیات داستانی افغانستان و هم‌چنان وضغیت کنونی طبع و نشر و اختناق ادبی و فرهنگی در افغانستان گفت‌وگویی داشته باشد.

آدرس کوتاه : www.parsibaan.com/?p=1263


مطالب مشابه

29 ثور 1403